Simuliacijos data: 2021/11/22

8 SKIRSNIS

VALGOMIEJI VAISIAI IR RIEŠUTAI; CITRUSINIŲ VAISIŲ ARBA MELIONŲ ŽIEVELĖS IR LUOBOS

Bendrosios nuostatos

1.

Šiam skirsniui priskiriami distiliavimui skirti vaisiai, turintys stambios pulpos pavidalą, net jeigu yra prasidėjusi natūrali fermentacija.

2.

Šiam skirsniui nepriskiriami pasterizuoti produktai, išskyrus:

šiam skirsniui priskiriamus džiovintus vaisius ir riešutus,

0812 pozicijai priskiriamus konservuotus vaisius ir riešutus,

0811 pozicijai priskiriamus užšaldytus vaisius ir riešutus.

Šiam skirsniui nepriskiriami sterilizuoti vaisiai ir riešutai (dažniausiai jie priskiriami 2008 pozicijai).

0801

Kokosai, bertoletijos ir anakardžiai, švieži arba džiovinti, su kevalais arba be kevalų, išgliaudyti arba neišgliaudyti

0801 21 00 ir 0801 22 00

Bertoletijos

Šiuos riešutus dengia kietas lukštas, savo struktūra ir dydžiu jie primena mandarino skilteles. Lukšte yra didelis trikampis branduolys, padengtas rusva pluoštine plėvele.

0802

Kiti riešutai, švieži arba džiovinti, su kevalais arba be kevalų, išgliaudyti arba neišgliaudyti

0802 21 00 ir 0802 22 00

Lazdynų ( Corylus spp.) riešutai

Šioms subpozicijoms priskiriami paprastojo lazdyno riešutai (Corylus avellana vaisiai), turkinio lazdyno riešutai (Corylus colurna vaisiai) ir didžiojo lazdyno riešutai (Corylus maxima vaisiai).

0802 41 00 ir 0802 42 00

Kaštainiai ( Castanea spp.)

Šioms subpozicijoms priskiriami tik valgomieji saldūs Castanea genties kaštainiai; Šioms subpozicijoms nepriskiriami saldieji duoniai (water chesnuts) (Trapa natans vaisiai), kurie priskiriami 0802 90 85  subpozicijai, arba paprastieji kaštonai, priskiriami 2308  pozicijai.

0802 51 00 ir 0802 52 00

Pistacijos

Pistacijos yra pistacijos medžio (Pistacia vera) vaisiai. Šis augalas daugiausia auginamas Sicilijoje, Graikijoje ir Viduriniuosiuose Rytuose.

Pistacijos riešutas yra mažos alyvuogės dydžio, sudarytas iš minkšto, plono ir paprastai drėgno raudonai-rudo, iš išorės labai šiurkštaus ir šiek tiek kvepiančio apvalkalo, dviskilčio, sumedėjusio šviesios spalvos kevalo bei pailgo, malonaus aromato ir švelnaus skonio branduolio, kurio odelė raudonai-ruda, o vidus šviesiai žalias.

0802 90 50

Pušų riešutai ( Pinus spp.)

Šiai subpozicijai priskiriami pušų branduoliai (sėklos) (Pinus genties pušų, pvz., Pinus pinea, Pinus cembra ir Pinus koraiensis, vaisiai), esantys kankorėžyje arba ne kankorėžyje.

0803

Bananai, įskaitant tikruosius bananus ( plantains ), švieži arba džiovinti

0803 10 10

Švieži

Tikrųjų bananų ilgis gali siekti 50 cm, jie yra didesni ir pasižymi labiau kampuotu skerspjūviu nei 0803 90 10  subpozicijai priskiriami bananai. Šiuose bananuose esantis krakmolas skiriasi nuo paprastuosiuose stalo bananuose esančio krakmolo tuo, kad jis bananui bręstant nesaldėja. Tikrieji bananai nepasižymi išskirtiniu kvapu. Jie netinka vartoti maistui jų neparuošus. Dažniausiai šie bananai skinami kol yra žalios spalvos ir valgomi iškepti.

0804

Datulės, figos, ananasai, avokadai, gvajavos, mangai ir mangostaninės garcinijos, švieži arba džiovinti

0804 40 00

Avokadai

Avokadai yra avokado medžio vaisiai (Persea americana Mill.). Tai kaulavaisiai, dažnai gana dideli, priklausomai nuo veislės – ovalūs arba ilgakaklio butelio formos, viduje būna (kartais didelis) kauliukas. Odelės spalva – tamsiai žalia, tamsiai raudona, rusva ar geltona. Kai vaisius yra prinokęs, tvirtas minkštimas po odele yra žalsvai baltos spalvos, prie kauliuko atspalvis šviesesnis.

0804 50 00

Gvajavos, mangai ir mangostaninės garcinijos

Gvajavos yra gvajavos medžio (Psidium guayava L.) vaisiai; gvajavos yra uogos, kurių minkštimas būna įvairių spalvų (balsvas, rusvas, kreminis, šviesiai raudonas arba žalias) ir kuriose yra mažų sėklelių.

Mangai yra mango medžio (Mangifer indica) vaisiai; mangai yra kaulavaisiai, kuriuose būna plokščias kauliukas su prilipusiomis, besidriekiančiomis gijomis. Yra kelios mangų rūšys, jų vaisiai skiriasi mase (nuo 150 g iki 1 kg), saldumu ir skoniu (kai kurie vaisiai turi švelnų terpentino skonį).

Garcinijos yra garcinijos medžio (Garcinia mangostana) vaisiai. Tai uoga, kuri prinokusi būna rusvai-purpurinės spalvos ir turi storą apyvaisį, kuriame būna kelios sėklelės, apgaubtos minkštu, kempinės pavidalo luobu, kuris būna baltas, cukringas ir pasižymi specifiniu delikačiu skoniu.

0805

Citrusinių vaisiai, švieži arba džiovinti

0805 10 22 0805 10 28

Tikrieji apelsinai, švieži

Šioms subpozicijoms priskiriami tik Citrus sinensis rūšies apelsinai.

0805 10 22

Keimariniai ( Navel ) apelsinai

Keimariniams (Navel) apelsinams būdingas vaisių viršūnėlėse susiformavęs antrasis vaisius, šiek tiek išsikišęs ir primenantis žmogaus bambą. Tai - saldūs, dideli, besėkliai apelsinai, sodraus skonio ir sultingi.

Šiai subpozicijai priskiriamos tokios veislės kaip Navel, Navels sanguinas, Lane late, Navelate, Navelina, Thomson, Washington.

0805 10 24

Šviesieji apelsinai

Šviesieji apelsinai taip pat vadinami paprastaisiais apelsinais ir dažnai naudojami sulčių pramonėje.

Šiai subpozicijai priskiriamos tokios veislės kaip Salustiana, Valencia, Valencia late, Delta seedless, Midknight, Shamouti.

0805 10 28

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriami raudonieji (sanguine) arba pigmentuoti, apelsinai.

Dėl raudonuosiuose apelsinuose esančių antocianinų jų minkštimas ir sultys (o kartais ir žievės) turi pigmentaciją.

Raudoniesiems apelsinams priskiriami Maltaise, Moro, Sanguinelli/Sanguinello, Tarocco, Blood ovals, Sanguinas redondas, Doubles fines, Washington sanguines arba Improved doubles fines, arba Large sanguines ir Portuguese veislių apelsinai.

0805 10 80

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriami karčiavaisio citrinmedžio (Citrus aurantium) vaisiai – aitrieji apelsinai. Dažniausiai jie naudojami džemams gaminti.

0805 21 10

Likeriniai mandarinai

Likeriniai mandarinai (Citrus reticulata Blanco var. unshiu) yra ankstyvųjų mandarinų rūšis. Šie vaisiai yra dideli, geltonai-oranžinės spalvos, sultingi, nerūgštūs ir neturi kauliukų.

0805 21 90

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriami:

1.

mandarinai (Citrus nobilis Lour. or Citrus reticulata Blanco). Jie nuo paprastųjų apelsinų skiriasi tuo, kad yra mažesni, plokštesnės formos, lengviau lupasi, turi lengviau atskiriamas skilteles ir yra saldesni bei aromatingesni.

2.

Citrus reticulata Blanco var. tangerina veislės tikrieji mandarinai.

0805 22 00

Klementinai

Šiai subpozicijai priskiriami monrealiai.

0805 29 00

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriami:

1.

tanželai (tangelos), tikrojo mandarino ir greipfruto hibridai, įskaitant didžiuosius greipfrutus;

2.

ortanikai (ortaniques), apelsino ir tikrojo mandarino hibridai;

3.

malakinai (malaquines), apelsino ir mandarino hibridai;

4.

tangorai;

5.

vilkingai, selekcijos būdu išvesta rūšis, hibridas iš Willow mandarino ir Karališkojo mandarino (kuris pats yra mandarino ir aitriojo apelsino hibridas). Jie primena mandarinus, tačiau yra didesni ir viename gale smailėjantys.

0805 40 00

Greipfrutai, įskaitant didžiuosius greipfrutus

Šiai subpozicijai priskiriami Citrus grandis ir Citrus paradisi rūšių vaisiai. Šie vaisiai turi šviesiai gelsvą žievelę ir dažniausiai yra didesni už apelsinus, jų forma apvali, kartais – šiek tiek suplota, minkštimas – geltonas arba rausvas ir rūgštaus skonio.

0805 50 90

Žaliosios citrinos ir persinės citrinos ( Citrus aurantifolia , Citrus latifolia )

Šiai subpozicijai priskiriamos visos Citrus aurantifolia, Citrus latifolia rūšių atmainos.

Žaliosios citrinos ir persinės citrinos yra beveik apvalūs arba kiaušinio formos vaisiai, turi ploną žalią arba žalsvai geltoną glotniai prilipusią žievelę. Sultingas minkštimas yra žalios spalvos ir labai rūgštus.

0805 90 00

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriama:

1.

citronai (Citrus medica), kurie primena didelę citriną su stora, grublėta žieve; minkštimas yra labai aromatingas ir rūgštokas, o cukruotos šių vaisių žievelės dažnai naudojamos konditerijoje;

2.

japoniniai ir kiaušininiai kinkanai (Fortunella japonica, F. Hindsii ir F. Margarita) – didelės alyvuogės dydžio vaisiai, apvalūs, pailgi, galuose nesusiplojantys, turi lygią odelę, nedaug minkštimo ir pasižymi šiek tiek rūgščiu skoniu; odelė yra saldi ir valgoma žalia ar sutrynus į piurė; šie vaisiai gali būti vartojami konditerijoje;

3.

činotai (chinottos) (Citrus aurantium var. myrtifolia);

4.

bergamotės (Citrus aurantium var. bergamia), apelsinų veislė, šviesiai geltoni kriaušės formos vaisiai, šiek tiek rūgštaus skonio, dažniausiai naudojami eteriniams aliejams gaminti;

5.

didžiojo ir greipfrutinio citrinmedžio hibridas (angl. oroblanco arba sweetie, Citrus grandis Osbeck × Citrus paradisi Macf.), berūgščio didžiojo greipfruto ir baltojo greipfruto hibridas, su stora žieve, šviesiai žalios ar aukso spalvos; truputį didesnis už greipfrutą, bet turi mažiau sėklų ir yra saldesnis.

0806

Vynuogės, šviežios arba džiovintos

0806 10 10

Valgomųjų vynuogių veislės

Valgomosios vynuogės nuo vyno darymui skirtų vynuogių skiriasi išvaizda ir pakavimo būdais. Valgomosios vynuogės dažniausiai pakuojamos į dėžes, kartonines dėžes, lėkštes, krepšelius ar mažas užsandarintas pintines, o vyno darymui skirtos vynuogės pakuojamos arba į didelius krepšius, neuždengtas pakavimo dėžes, arba į kibirus, kur vynuogės yra labai suspaustos ar net aptraiškytos.

0806 20 10

Razinos ( Currants )

Razinos (Currants) yra džiovintas produktas, gaunamas iš Korinthiaki N. (Juodojo korinto) (Vitis vinifera L.) veislių (kultūrinių veislių) vynuogių. Jos yra mažos, apvalios, be kotelių ir beveik be sėklelių, tamsiai purpurinės, pereinančios į juodą, spalvos ir labai saldžios.

0806 20 30

Razinos ( Sultanas )

Razinos (Sultanas) yra džiovintas produktas, gaunamas iš Soultanina B (arba Thompson besėklių) (Vitis vinifera L.) veislių (kultūrinių veislių) vynuogių. Jos yra be sėklelių, vidutinio dydžio, aukso, pereinančios į rudą, spalvos ir saldžios.

0806 20 90

Kitos

Šiai subpozicijai priskiriamos visos kitos džiovintos vynuogės, išskyrus Currants ir Sultanas razinas.

Džiovintos muskatinės vynuogės yra džiovintas produktas, gaunamas iš Moschato Alexandreias B. (arba Muscatel ar Malaga) (Vitis vinifera L.) veislių (kultūrinių veislių) vynuogių. Jos yra su sėklelėmis.

0807

Melionai (įskaitant arbūzus) ir tikrosios papajos, švieži

0807 11 00

Arbūzai

Arbūzai yra Citrullus vulgaris Schrad rūšies vaisiai. Jie gali užaugti iki 20 kg masės. Minkštimas nėra labai cukringas, tačiau labai vandeningas ir paprastai skaisčiai raudonos spalvos bei su juodomis sėklomis.

0807 19 00

Kiti

Šiai subpozicijai priskiriami Cucumis melo rūšies vaisiai, yra keletas jų atmainų, pavyzdžiui, raukšlėtieji melionai (var. reticulatus Naud), kurie turi tinklišką luobą, cukriniai melionai (var. saccharus Naud.), kurie irgi pasižymi tinklišku luobu, kantalupos (cantaloupe) (var. cantalupensis Naud.), kurios ant luobo turi aiškias raukšles, žieminiai melionai (var. inodorus Naud.) ir lygieji melionai. Šie vaisiai dažniausiai būna nemaži, apvalūs arba kiaušinio formos, turi lygų arba grublėtą luobą; jų minkštimas yra tvirtas ir sultingas, gelsvai oranžinis arba baltas, saldus. Vaisiaus centras yra tuščiaviduris ir pilnas plaušelių, jame būna labai daug ovalo formos plokščių sėklų, kurios yra blizgios ir gelsvai-baltos.

0807 20 00

Tikrosios papajos

Tikrosios papajos (Carica papaya), taip pat vadinamos papajomis, yra pailgi ir apvalūs vaisiai, lygūs arba šiek tiek raukšlėti, prinokę būna nuo gelsvai žalios iki oranžinės spalvos, jų masė gali būti įvairi: nuo kelių šimtų gramų iki kelių kilogramų. Minkštimas savo konsistencija primena melionus ir yra geltonos, tačiau linkęs į oranžinę, spalvos, cukringumas ir aromatingumas taip pat būna įvairus. Minkštime yra ertmė, kurioje minkštame apvalkale yra daug apvalių juodų sėklelių.

0808

Obuoliai, kriaušės ir svarainiai, švieži

0808 10 10

Obuoliai, skirti sidrui gaminti, palaidi, nuo rugsėjo 16 d. iki gruodžio 15 d.

Šiai subpozicijai priskiriami obuoliai, kurie dėl savo išvaizdos ir savybių (nekokybiški, neišrūšiuoti vaisiai, dažniausiai mažesni nei desertiniai vaisiai, pasižymintys rūgščiu, nemaloniu skoniu, žemos vertės ir t. t.) gali būti naudojami tik fermentuotiems arba nefermentuotiems gėrimams gaminti. Jie turi būti palaidi, be separatorių, sukrauti į transportavimo talpas (pavyzdžiui, geležinkelio vagonus, dideles talpyklas, sunkvežimius ar baržas).

0808 30 10

Kriaušės, skirtos kriaušių sidrui gaminti ( perry ), palaidos, nuo rugpjūčio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Mutatis mutandis taikomi paaiškinimų 0808 10 10  subpozicijos paaiškinimai.

0809

Abrikosai, vyšnios, persikai (įskaitant nektarinus), slyvos ir dygiųjų slyvų vaisiai, švieži

0809 21 00 ir 0809 29 00

Vyšnios

Šioms subpozicijoms priskiriamos visų veislių vyšnios, įskaitant ir laukines vyšnias, ypač paprastąsias vyšnias (Prunus cerasus vaisiai), moreles (morello cherries) (Prunus cerasus var. austrea vaisiai), Prunus avium var. juliana ir Prunus avium var. duracina rūšių vyšnias, bei trešnes (Prunus avium arba Cerasus avium vaisiai).

0809 30 10 ir 0809 30 90

Persikai, įskaitant nektarinus

Priešingai nei persikų, nektarinų odelė yra lygi.

0809 40 90

Dygiųjų slyvų vaisiai

Dygiųjų slyvų vaisiai yra laukinių slyvų arba laukinių kryklių (Prunus spinosa) vaisiai.

0810

Kiti vaisiai, švieži

0810 20 10

Avietės

Šiai subpozicijai priskiriami Rubus idaeus, Rubus illecebrosus, Rubus occidentalis ir Rubus strigosus rūšių vaisiai. Vienų veislių vaisiai raudoni, kitų – balti.

0810 30 10

Juodieji serbentai

Šiai subpozicijai priskiriami Ribes nigrum L. rūšies vaisiai.

0810 30 30

Raudonieji serbentai

Šiai subpozicijai priskiriami Ribes rubrum L. rūšies vaisiai.

0810 40 10

Bruknės, meškauogės ( foxberries ) arba kalninės spanguolės ( Vaccinium vitis-idaea rūšies vaisiai)

Šios uogos yra raudonos arba rausvos spalvos.

0810 40 30

Mėlynės ( Vaccinium myrtillus rūšies)

Šios uogos yra melsvai juosvos spalvos.

0810 50 00

Kiviai

Šiai subpozicijai priskiriami Actinidia chinensis Planch. arba Actinidia deliciosa rūšies vaisiai.

Šie kiaušinio dydžio vaisiai yra mėsingi, pasižymi saldžiakarčiu skoniu, jų plaukuota odelė yra žalsvai rudos spalvos.

0810 90 20

Tamarindai, anakardžių obuoliai, ličiai, duonvaisiai, sapodilės, pasifloros, karambolos ir kertuočiai

Tamarindai (Tamarindus indica ir Tamarindus officinalis vaisiai), tokiu pavidalu, kokiu jie paprastai pateikiami tarptautinėje prekyboje (ankštys arba minkštimas be pridėtojo cukraus ar kitų medžiagų ir kitaip neapdorotas) yra priskiriami 0813 40 65  subpozicijai.

Duonvaisiai yra Artocarpus heterophylla ir Artocarpus integrifolia vaisiai. Ličiai yra Litchi chinensis vaisiai. Sapodilės yra Achras sapota augalo vaisiai.

Šiai subpozicijai priskiriami pasiflorų (pavyzdžiui, „marakujos“) vaisiai: valgomoji pasiflora (Passiflora edulis), melioninė pasiflora (Passiflora quadrangularis) ir persikinė pasiflora (Passiflora ligularis).

0810 90 75

Kiti

Be produktų, išvardytų SS paaiškinimų 0810  pozicijos paaiškinimų antrosios pastraipos 8 punkte (išskyrus ličius ir sapodiles), šiai subpozicijai priskiriami:

1.

arbutai (arbutus) (Arbutus unedo vaisiai);

2.

raugerškiai (Berberis vulgaris vaisiai);

3.

šaltalankiai (Hippophae rhamnoides vaisiai);

4.

šermukšnio uogos (pavyzdžiui, Sorbus domestica ir Sorbus aria vaisiai);

5.

peruvinės anonos (Annona cherimola (cherymoya) ir (Annona reticulata (akytosios anonos) vaisiai);

6.

įvairios dumplūnės (Physalis) augalų rūšys: paprastoji dumplūnė (Physalis alkekengi arba Physalis pubescens vaisiai);

7.

flakurtijos (flacurtia fruit) (Flacourtia cataphracta ir Idesia polycarpa vaisiai);

8.

baltažiedės šliandros vaisiai (Mespilus germanica vaisiai) ir lokvos arba japoninės lokvos vaisiai (Eriobotrya japonica);

9.

įvairių Sapotaceae rūšių vaisiai, pavyzdžiui, sapotos (Lucuma mammosa vaisiai), išskyrus sapodiles, priskiriamas 0810 90 20  subpozicijai;

10.

valgomosios Actinidia augalų rūšys, išskyrus kivius (Actinidia chinensis Planch. arba Actinidia deliciosa), klasifikuojamus 0810 50 00  subpozicijoje;

11.

įvairių Sapindaceae rūšių vaisiai, pavyzdžiui, rambutanai (rambutants) (Nephelium lappaceum vaisiai) ir pulasanai (pulasans) (Nephelium mutabile vaisiai), tačiau čia nepriskiriami ličiai (Litchi chinensis vaisiai) (0810 90 20  subpozicija).

0811

Vaisiai ir riešutai, nevirti arba išvirti garuose ar vandenyje, užšaldyti, į kuriuos pridėta arba nepridėta cukraus ar kitų saldiklių

Žodis „užšaldyti“, kaip apibrėžta SS paaiškinimų šio skirsnio paaiškinimų antrojoje pastraipoje, taip pat turi būti vartojamas atsižvelgiant į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo bylos 120/75 sprendime pateiktus kriterijus. Be to, remiantis Teismo bylos C-423/09 sprendime pateiktu šių kriterijų išaiškinimu, užšaldymo proceso metu privalo įvykti esminiai ir negrįžtami pokyčiai, dėl kurių produktas nebėra natūralus.

Taigi produktai laikomi „užšaldytais“, kai būtent dėl šio užšaldymo proceso jie patiria tam tikrų negrįžtamų pokyčių, ypač jų ląstelių struktūros, todėl net atitirpdami arba atitirpę jie nebėra natūralūs.

Dėl subpozicijų, kuriose paminėtas cukraus kiekis, žr. šio skirsnio 1 papildomąją pastabą.

0811 20 31

Avietės

Žr. paaiškinimų 0810 20 10  subpozicijos paaiškinimus.

0811 20 39

Juodieji serbentai

Žr. paaiškinimų 0810 30 10  subpozicijos paaiškinimus.

0811 20 51

Raudonieji serbentai

Žr. paaiškinimų 0810 30 30  subpozicijos paaiškinimus.

0811 90 95

Kiti

Šiai subpozicijai nepriskiriamos užšaldytos mandarinų skiltelės, kurių plėvelės pašalintos cheminiu būdu (paprastai priskiriamos 2008 pozicijai).